zpět na blog

V Bučovicích se uskutečnil jubilejní pátý ročník Blind Football Cupu

V Bučovicích se uskutečnil jubilejní pátý ročník Blind Football Cupu. Mezi sedmi zahraničními týmy figurovali i Kolumbijci.
Ojedinělá sportovní akce s podtitulem Bučovice Blind Football Cup se uskutečnila již popáté. Prestiž turnaje dokládá mimo jiné též fakt, že letos přiletí i fotbalový tým z Kolumbie. Projekt Blind Football Cup se stal jedním z vítězných projektů dm iniciativy {SPOLEČNĚ} a společnost dm drogeriemarkt projekt podpořila částkou 45.000 Kč.

Jedná se o světově ojedinělou akci, jež bývá díky své organizaci a mezinárodní účasti přirovnávána k paralympiádě. Turnaj se podřizuje oficiálním pravidlům fotbalu pro nevidomé, která vydala IBSA (International Blind Sports Association) a vycházejí z tradičního pojetí standardního futsalu. Hrají jej družstva s brankářem a čtyřmi hráči v poli, jejichž cílem je vsadit více branek než soupeř. Míč je na rozdíl od běžného opatřen vnitřním zvukovým systémem, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář, jeho spoluhráči jsou nevidomí. Pro zajištění rovných podmínek jsou hráči v poli povinni nosit neprůhledné klapky na oči.

„Po výhře středoamerického a karibského turnaje Copa Centroamericana a Copa del Caribe v roce 2013 nám o mezinárodním turnaji v Bučovicích řekl brazilský trenér Gabriel Mayr. Jsem opravdu šťastný, že jsme po několika letech dostali šanci si zde zahrát a snad i vyhrát na dalším kontinentu. Je to náš životní sen,“ uvedl Luis Antonio Castañeda Tenjo za tým Futbal Ciegos Cundinamarca, jenž má na kontě řadu zlatých pohárů z měst jako Medellin, Barranquilla, Cali, Bogota a dalších.

„Jako každý rok nabízíme jedno místo nově začínajícímu týmu, tentokrát to bude MIK Sound ze Švédska. Dále ze zahraničních týmů uvítáme belgické Five-a-side Anderlecht, vítěze a stříbrné medailisty německé ligy SF Blau-Gelb Marburg a FC St. Pauli Hamburg, Řeky Asamea Keravnos nebo polský tým Tyniecka NWP Kraków. V Bučovicích budou navíc přítomni i komentátoři, kteří komentovali rovněž paralympiádu v Riu sdělila pořadatelka Jitka Graclíková.

Bučovice Blind Football Cup se opakovaně těší velkému zájmu zejména z řad zahraničních hostů a díky své organizaci a mezinárodní účasti bývá přirovnáván k paralympiádě. „Je to zkrátka moje nejoblíbenější soutěž na celém světě. Hrál jsem na paralympiádách, světových pohárech a mnoha evropských mistrovstvích, ale žádná ze zmiňovaných soutěží se nevyrovná atmosféře a radosti, které jsem loni zažíval tady,“ popsal své dosavadní dojmy britský fotbalista Keryn Seal, jenž se turnaje zúčastní letos podruhé.Za zrodem BBFC stojí tým Avoy MU Brno, který se po celý rok věnuje shánění finančních prostředků. Celá akce stojí půl milionu korun a funguje pod záštitou střediska Teiresiás, které při Masarykově univerzitě pomáhá studentům se specifickými nároky. „Je takovou naší alma mater, partnerem, jenž nám akci pomáhá zajistit technologicky v profesionální blind-friendly kvalitě,“ dodala Graclíková.

Každý tým totiž dostává informace v hmatové podobě, na místě jsou k dispozici hmatové plánky a potisky v braillově písmu jsou i na medailích, diplomech a pohárech. Jedinečné záběry ze zápasu a z celého dne nafotil pan Stefan Groenveld.
Top